Pablo Matera 27 lat, do niedawna kapitan reprezentacji Argentyny w rugby. W 2012 roku miał 18 lat, pstro w głowie i pisał głupoty nt Murzynów i Boliwijczyków (wygląda że Argentyńczycy nie lubią Boliwijczyków BTW.) Niedawno ktoś odkopał jego wpisy z Twittera sprzed 9 lat. Jest afera (google: Pablo+Matera+racist)... Na razie nie jest już kapitanem, pewnie za chwile w ogóle go nie będzie... UAR czyli związek Rugby w Argentynie się tłumaczy i przeprasza, czyli stara rewolucyjna procedura została wdrożona: samokrytyka a potem i tak w piach...
Wygląda, że już niedługo standardową procedurą przy angażu zawodnika (ogólnie pracownika, bo czemu tylko ma dotyczyć sportowców) będzie staranna weryfikacja jego śladu w Internecie, powiedzmy od ukończenia 7 roku życia. Coś jak RuSHA (Główny Urząd Rasy i Osadnictwa SS) w 3 Rzeszy, tyle, że nie będą badać krwi, ale myśli delikwenta... Ustalą, że na przykład wieku 12 lat coś tam skrobnął nieprawomyślnego w temacie trans -- no niestety kontraktu z panem nie możemy podpisać... Sam pan rozumie że jest to w takiej sytuacji absolutnie niemożliwe...
Ze strony https://www.rugbyworldcup.com/teams/TEAM
(gdzie TEAM = england, georgia itd)
można ściągnąć dane każdej drużyny. Ja ściągnąłem 14 września wszystkie 20 stron dla 20 drużyn
biorących udział w turnieju
i się okazało po obejrzeniu pliku od środka, że w każdym jest explicite
dołączony JavaSciptowy fragment zawierający dane dotyczące zawodników.
(Teraz wygląda na to, że zmieniono sposób generowania
stron i JavaScriptowej wstawki nie ma.)
Jeżeli chodzi o statystki meczów, to startową jest strona
https://www.rugbyworldcup.com/matches
, z której zwykłym grepem można wydłubać URLe do
wszystkich 48 meczy. Ten plik zawiera też opisy meczów w formacie JS (kto gra z kim i kiedy),
dzięki
czemu można ściągnąć pliki dla poszczególnych meczów w bardziej cwany sposób.
Ja zrobiłem skrypt w Perlu, który tworzy plik .sh ściągający wszystkie mecze:
## ściąga tylko mecz rozegrany TODAY if [ "$TODAY" = "20190921" ]; then echo 'Download: France-Argentina => France_Argentina_0921_25292_.html' selenium_get_www_page.py 'https://www.rugbyworldcup.com/match/25292' > France_Argentina_0921_25292_.html ## wyciąga statystyki i zapisuje do pliku .csv perl html2csv.pl -f France_Argentina_0921_25292_.html > France_Argentina_0921_25292_.csv fi
Idea była taka żeby dodać plik do Crontaba na nafisie (czyli raspberry).
Codziennie po południu by się odpalał i ściągał mecze rozegrana tego dnia.
Plik HTML jest deklarowany jako xhtml i nawet jest poprawny (well-formed).
Dzięki temu dość sprawnie udało
mi się zrobić skrypt html2csv.pl
, który
wydłubuje wszystkie dane meczowe i dopisuje je do pliku w formacie CSV.
Przedostatnim krokiem jest uruchomienie skryptu R, który rysuje 6 wykresów słupkowych dla najważniejszych statystyk.
Ostatnim zaś krokiem wysyłanie tego
co zrobił R na twittera (za pomocą tweepy
, codziennie wieczorem).
Baza danych z RWC 2019 jest tutaj.
Scrapping various Web pages I managed to gather data on players participating in last 4 Rugby World Cups. Is there a trend in body mass of rugby players participating in RWC tournaments?
Using Plotly API via Perl script (described here Box-plot chart with plot.ly and Perl API) I can quickly plot series of boxplots:
# cpan install WebService::Plotly in case WebService::Plotly is not installed plotly_boxplot.pl -col=5 -by=0 -title='RWC players by weight' -sep=';' rwc1999-2015.csv
Resulting boxplots and data can be viewed here.
W RWC 2011 zostały już tylko dwa mecze: jutro (piątek), o trzecie miejsce oraz w niedzielę finał Nowa Zelandia vs Francja. Oba na kanałach sportowych Polsatu. A więc finał jak w pierwszym turnieju i wynik też zapowiada się podobny.
Półfinał Francja vs Walia to było shame on Wales. Byli lepsi za wyjątkiem kopania z karnych. Z bodajże 5 kopnęli 1 (a przegrali 8:9) trzy razy zmieniając kopacza. Temu trzeciemu w pierwszej i ostatniej jego próbie w 75 min z 50 metrów prawie się udało (piłka przeleciała ciut pod poprzeczką).
Do tego sędzia usunął Walijczyka za tzw. tip tackle (przykład, po polsku wysoka szarża) już w 20 min, tj. prawie godzinę Walia grała w 14 przeciw 15. Nb. Francuz spadł na łeb, ale w dużym stopniu było to unintentional więc wielu ocenia decyzję sędziego jako pochopną... Pozostał niesmak... Francja nie zagrała jednego dobrego meczu a jest w finale.
Impreza odbyła się w Sopocie (jest nawet info na www.irb.com). Wczoraj był finał: Rumunia vs Gruzja 31 : 28. Emocjonujący mecz, po cztery przyłożenia a do tego 2 drop gole (również po jednym dla każdej ze stron). Oglądałem też półfinał w minioną środę, w którym Gruzja rozniosła Rosję 37 : 0. Zdjęcia z obu ww. meczy umieściłem na flickr.com.
Dużo śniegu, mrozu prawie wcale w rezultacie wszędzie pełno wielkich kałuż wody. Przynajmniej w Trójmieście. Na Kaszubach jest zapewne inaczej bo już w Osowie jest zawsze parę stopni zimniej. No i w rezultacie nie będzie pierwszej kolejki polskiej ligi rugby w Trójmieście. Link powyższy zaś się przyda, bo przez google ciężko znaleźć terminarz ligowy. Słabo się pozycjonują:-)
Co się odwlecze. Francja przegrała 9 do 14. Sędzia tym razem nie pomagał. Gwizdnął słusznie faul ca 5 minut przed końcem dający Anglikom prowadzenie, potem Wilkinson dodał trzy punkty z dropa. Kibicowałem Anglikom bo byli lepsi, może nie dużo lepsi ale jednak. Dziś wieczorem RPA vs Argentyna. A w eliminacjach Anglia poległa z RPA haniebnie. Ciekawe czy już w finale będzie miała okazje do rewanżu a tym razem zagra Wilkinson.
Przy okazji: aż do wczoraj ta strona nie wyświetlała się w Operze z powodu błędu składniowego. Dla FF wszystko było OK. Sprawdziłem zatem porządnie co jest nie tak:
http://pinkaccordions.homelinux.org/wblog && \ xmllint --valid --noout wblog
i faktycznie był błąd. Teraz jest OK. W IE#6 jest kompetnie do kitu ale nie mam motywacji sprawdzać co jest nie tak.
W nawiązaniu do wpisu nt. meczu Francji i Nowej Zelandii: na youtube jest filmik gdzie widać wszystko co i jak. Zwłaszcza w 77 sekundzie tego klipa (w tle widać machającego rękami w geście protestu Joe Rokocoko (NZ) -- nr 14). Nie ulega wątpliwości, że sędzia, Wayne Barnes powinien przerwać akcję po podaniu Traille'a. Aż dziw, że tego nie zauważył. Krótka relacja nt. całej afery z N. Zelandii jest tutaj.
Jak powszechnie wiadomo podanie ręką piłki w przód jest zabronione a wielu twierdzi, że decydujące punkty w ćwierćfinałowym meczu Pucharu Świata w Rugby na Millenium Stadium w Cardiff pomiędzy Francją a faworyzowaną Nową Zelandią zdobyte zostały po takim właśnie podaniu. Wpisanie w google Michalak forward pass daje w rezultacie -- dwa dni po meczu --42,000 stron. Miał bowiem w tym zamieszaniu swój udział ,,nasz człowiek, czyli Frédéric Michalak. Ledwo wszedł na boisko 12 minut przed końcem meczu, złapał piłkę podaną przed Damiena Traille'a (to podanie właśnie -- zdaniem wielu -- było w przód, np. Within seconds of his arrival Michalak took a pass from Damien Traille -- it looked forward but may have been flicked back by an All Black), przebiegł 30 metrów, podał piłkę Yannickowi Jauzion, który jak to się mówi ,,dopełnił formalności''. Szczerze mówiąc to przegapiłem ten moment oglądając transmisję a wszystkie klipy na youtube dotyczące tego incydentu są usuwane (Ten film wideo jest już niedostępny z powodu otrzymania zgłoszenia o posiadaniu praw autorskich przez użytkownika Rugby World Cup Limited). Zresztą IMHO w pozostałych do końca meczu 12 minutach N. Zelandia nic nie pokazała a gdyby była dobra to nawet ewentualny błąd sędziego by Francji nie pomógł.
Poza ww., kontrowersji nie było. Anglia w ciężkim boju wygrała 12 do 10 z Australią. Anglicy zaimponowali: po porażce 0 do 36 z RPA wydawali się bez szans z silnym zespołem. A jednak. Wspomniane RPA nie bez wysiłku pokonało Fiji. No i wreszcie Argentyna pewnie wygrała ze Szkocją. Ten ostatni mecz był najbardziej jednostronny.
Polsat tym razem się nie popisał. Transmitowali tylko mecz Anglików z Australią. Zamiast reszty hitów puszczali jakieś piłkarskie pierdoły. Na szczęście francuska TV5 dawało wszystko live tyle tylko, że komentatorów nie szło zrozumieć (a jednym był Olivier Magne).
Takie cztery słowa mówi sędzia przy wiązaniu się młynów. Znalazłem cztery urocze--przynajmniej moim zdaniem--fotki pokazujące walkę w tej formacji: [1] [2] [3] [4]. W telewizji młyn zwykle nie wygląda specjalnie efektownie, co najwyżej może imponować łączna masa ciała przepychających się zawodników. Jutro Francja gra z Irlandią, a w niedzielę Nowa Zelandia vs Szkocja.
Do sukcesów odchodzącego rządu oprócz spadku bezrobocia i przestępczości oraz likwidacji specsłużb dodam możliwość (wreszcie) oglądania w TV pucharu świata w najbardziej zespołowej z gier zespołowych czyli Rugby. Do tej pory był z tym kłopot, a ja jestem wielkim (platonicznym) fanem tej gry. Piłka nożna no nie wytrzymuje porównania.
Ale w tym roku i od tej edycji wreszcie przełom. RWC 2007 ma być pokazywany w Polsacie. W fazie grupowej, która kończy się 30 września interesująco zapowiadają się mecze: w grupie A -- Anglii, RPA i Samoa (9, 14, 22); w grupie B -- Walii i Australii (15); w grupie C -- Nowej Zelandii, Szkocji i Włoch (8, 23, 29) oraz w grupie D -- Francji, Irlandii i Argentyny (7, 21, 30).